Více o roztroušené skleróze

Ačkoliv roztroušená skleróza navenek působí jako zánět, není běžnou virovou infekcí, kterou by postižený získal zvenčí. Obvykle je, podobně jako např. Crohnova choroba nebo celiakie, autoimunitním onemocněním. Imunita organismu v tomto případě napadá vlastní soubory buněk mozkového kmene, míchy a zrakového nervu.

V průběhu nemoci se většinou střídají dvě období – ataky a remise. Ataky, někdy také nazývané relapsy, jsou obdobími klinických obtíží, kdy se objevují nové neurologické příznaky. Remise jsou oproti tomu období klinické stabilizace pacienta. V těchto obdobích se stav nejen nezhoršuje, ale někdy také spontánně mizí příznaky, které se objevily v průběhu atak.

Příznaky roztroušené sklerózy

Hlavním problémem při diagnóze roztroušené sklerózy je, že nemá specifické projevy, které by ji pomohly jednoznačně odhalit. Pacient většinou navštíví lékaře, protože se objeví zdravotní problémy, které dříve nemíval. Příznaky choroby jsou navíc velmi různorodé a mohou teoreticky poukazovat na řadu jiných nemocí.

Nejčastějšími syndromy roztroušené sklerózy jsou:

  • nadměrná únava,
  • problémy s močením nebo naopak příliš časté chození na záchod,
  • poruchy paměti a soustředění,
  • změny citlivosti končetin nebo trupu (mravenčení, pálení nebo brnění),
  • zhoršení fyzického výkonu a problémy s pohybem,
  • záněty očního nervu,
  • dvojité vidění (diplopie),
  • postižení hlavových nervů nebo nervových drah,
  • postižení mozečku.

Nejsnadnější způsob, jak nemoc odhalit, je provést magnetickou rezonanci.

Léčba roztroušené sklerózy

Jak již zbylo řečeno, není známa žádná funkční prevence. Roztroušená skleróza je chronická nemoc, kterou nelze snadno vyléčit. Většina lékařů svým pacientům pouze předepisuje medikaci, která odsouvá nástup příznaků. Pokud je nemoc odhalena včas, lze touto cestou zajistit slušnou kvalitu života postiženého i na více než deset let. V tomto případě je ale pouze zpomalen postup choroby, zcela vyléčit ji standardními postupy není možné.

Medicína v posledních letech s výzkumem této nemoci postoupila výrazně dopředu. Probíhá hned několik nadějných souběžných výzkumů, které v léčbě této nemoci mohou způsobit průlom. Řadu z nich aktivně sledujeme a také díky nim dosahujeme při léčbě roztroušené sklerózy skvělých výsledků.