Léčba lymské boreliózy
Využijte naše znalosti tradiční i alternativní medicíny. Pomůžeme vám v kterékoli fázi onemocnění.
Borelióza je v České republice nejběžnější infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Ačkoliv je známo, že tuto nemoc dokáže šířit až 12 % ze všech klíšťat, jen každý dvacátý napadený člověk boreliózou skutečně onemocní. O tom, jestli lymskou boreliózu nakonec dostanete, rozhoduje i rychlost, s jakou se přisátého klíštěte zbavíte. Pokud to stihnete do 24 hodin, nemáte se většinou čeho bát. Po 48 hodinách je ale již situace výrazně vážnější.
Červený flek v okolí přisátí klíštěte a slabší příznaky připomínající chřipku. Typické jsou bolesti hlavy a horečky se zimnicí. Nemoc je nejlépe léčitelná.
Nepříjemné bolesti hlavy, končetin a kloubů. Horší soustředění. Poruchy pravidelnosti srdečního rytmu. Obrna obličejových svalů.
Extrémní únava. Trvalé poškození některých orgánů, zejména srdce. Poruchy paměti a spánku. Chronické záněty, otoky velkých kloubů.
Ať už se jedná o použití repelentů klíšťat nebo o zvýšené dávky vitamínů skupiny B, možností je mnoho. Pokud jste prevenci podcenili a klíště se na vás přisálo, kontaktujte nás.
Využijte naše znalosti tradiční i alternativní medicíny. Pomůžeme vám v kterékoli fázi onemocnění.
V České republice se nejhojněji vyskytuje borélie B.afzelii a B.garinii. B.burgdorferi je v Evropě neobvyklá,
typická je pro americký kontinent. Nejčastější přenašeč boreliózy na člověka je klíště, ale infekci
v některých případech přenáší i jiné typy hmyzu sajícího krev. Červené skvrny mnohdy dosahují značných
rozměrů a nemusí vznikat jen v místě kousance. Nebolí, někdy lehce svědí, kůže není horká ani nepálí.
Nejlepší ochrana proti borelióze je silný imunitní systém, který v případě delšího přisátí infikovaného
klíštěte nedovolí rozvoji infekce a hned v počátku ji zlikviduje. Další varianta je zamezení přisátí
klíštěte za pomocí repelentů, nebo trvalým užíváním vyšších dávek vitamínů skupiny B.
Nejjednodušší prevence je pak namátková kontrola po každé návštěvě rizikových oblastí – vlhkých lesů a luk.
Infekce může postihnout kterýkoli orgán. Obvykle to bývá kůže, ve výjimečných případech to může být srdce nebo oči. V prvním stádiu, kdy už jsou vidět příznaky, nemusí být ještě detektovatelné protilátky. Tělo je totiž vytváří poměrně pozdě.
V prvním stádiu je léčení většinou poměrně jednoduché. Výrazně větší problém je léčba třetího stádia, ve kterém málokterý nemocný dostatečně reaguje na podávaná antibiotika. Pouze několika desítkám procent pacientů v této fázi lze pomoci standardními antibiotiky. Velké množství nemocných v pozdním stádiu navíc trpí také chlamydiemi, zejména chlamydií pneumoniae.
Léčba boreliózy není až na výjimky v České republice hrazena zdravotními pojišťovnami. Antibiotika, případně i antituberkulotika, si proto musí pacienti hradit ze svého. V případě chronického onemocnění je množství příčin zdravotního kolapsu již takové, že často nelze ortodoxními medicínskými postupy všechny dosledovat. Nastupuje tak použití homeopatik, celostní medicíny a alternativního léčení. U nás se kombinace léčebných postupů vždy odvíjí od individuálního stavu pacienta.
S laskavým svolením našeho vyléčeného pacienta, sdílíme výsledky jeho krevních testů po čtyřech měsících v naší péči. Borelióza mu byla diagnostikována v roce 2018.