Více o lymské borelióze

V České republice se nejhojněji vyskytuje borélie B.afzelii a B.garinii. B.burgdorferi je v Evropě neobvyklá, typická je pro americký kontinent. Nejčastější přenašeč boreliózy na člověka je klíště, ale infekci v některých případech přenáší i jiné typy hmyzu sajícího krev. Červené skvrny mnohdy dosahují značných rozměrů a nemusí vznikat jen v místě kousance. Nebolí, někdy lehce svědí, kůže není horká ani nepálí. Nejlepší ochrana proti borelióze je silný imunitní systém, který v případě delšího přisátí infikovaného klíštěte nedovolí rozvoji infekce a hned v počátku ji zlikviduje. Další varianta je zamezení přisátí klíštěte za pomocí repelentů, nebo trvalým užíváním vyšších dávek vitamínů skupiny B. Nejjednodušší prevence je pak namátková kontrola po každé návštěvě rizikových oblastí – vlhkých lesů a luk.

Příznaky infekce

Infekce může postihnout kterýkoli orgán. Obvykle to bývá kůže, ve výjimečných případech to může být srdce nebo oči. V prvním stádiu, kdy už jsou vidět příznaky, nemusí být ještě detektovatelné protilátky. Tělo je totiž vytváří poměrně pozdě.

Nejtypičtější příznaky boreliózy:

  • zrudnutí kůže v místě přisátí klíštěte,
  • bolesti svalů a kloubů,
  • únava a motání hlavy,
  • horečky a zimnice,
  • bolest krku,
  • bolest hlavy,
  • ochrnutí svalů obličeje,
  • ztuhnutí krku,
  • přecitlivělost vůči světlu.

Léčba boreliózy

V prvním stádiu je léčení většinou poměrně jednoduché. Výrazně větší problém je léčba třetího stádia, ve kterém málokterý nemocný dostatečně reaguje na podávaná antibiotika. Pouze několika desítkám procent pacientů v této fázi lze pomoci standardními antibiotiky. Velké množství nemocných v pozdním stádiu navíc trpí také chlamydiemi, zejména chlamydií pneumoniae.

Léčba boreliózy není až na výjimky v České republice hrazena zdravotními pojišťovnami. Antibiotika, případně i antituberkulotika, si proto musí pacienti hradit ze svého. V případě chronického onemocnění je množství příčin zdravotního kolapsu již takové, že často nelze ortodoxními medicínskými postupy všechny dosledovat. Nastupuje tak použití homeopatik, celostní medicíny a alternativního léčení. U nás se kombinace léčebných postupů vždy odvíjí od individuálního stavu pacienta.

Výsledky léčby

S laskavým svolením našeho vyléčeného pacienta, sdílíme výsledky jeho krevních testů po čtyřech měsících v naší péči. Borelióza mu byla diagnostikována v roce 2018.

Krevní testy pacienta v roce 2018

Krevní testy pacienta v roce 2020