Léčba tetanie
Prosté předepsání medikace tetanii dlouhodobě nevyřeší. Z celostní medicíny velmi dobře víme, že je potřeba zaměřit se na příčiny, nejen potlačovat důsledky. Pokud se příznaků tetanie nemůžete dlouhodobě zbavit, kontaktujte nás.
Tento syndrom se projevuje zvýšenou dráždivostí nervosvalového ústrojí, zejména brněním v prstech a chodidlech, svěděním, křečemi nebo tiky. V extrémních případech se mohou objevit poruchy dýchání nebo trvalé poškození svalové tkáně, způsobené silnými křečemi. Na úrovni psychiky může docházet k podrážděnému nebo až agresivnímu chování.
Jednou z hlavních příčin tetanie je nedostatek hořčíku nebo vápníku v těle. Kromě nasazení medikace je potřeba upravit jídelníček tak, aby se v něm tyto prvky přirozeně objevovaly.
Vysoké pracovní nasazení s sebou přináší řadu zátěžových situací. Ve stresových podmínkách tělo ve větší míře vylučuje hořčík močí. Medikaci zde nejčastěji doplňuje psychoterapie.
Hořčík je velice důležitý pro správné fungování svalů. Při fyzické aktivitě ho navíc vylučujeme potem. Pro aktivní sportovce se doporučuje úprava jídelníčku a tréninkového plánu.
Některé léky mohou při dlouhodobém užívání způsobit horší vstřebávání hořčíku a navodit tak tetanii. Jsou to zejména diuretika, sulfonamidy a kortikosteroidy. Pokud tyto léky užíváte, nezapomeňte to na vyšetření zmínit – je to důležité pro nasazení vhodné léčby.
Prosté předepsání medikace tetanii dlouhodobě nevyřeší. Z celostní medicíny velmi dobře víme, že je potřeba zaměřit se na příčiny, nejen potlačovat důsledky. Pokud se příznaků tetanie nemůžete dlouhodobě zbavit, kontaktujte nás.
Tetanie má dvě hlavní formy – latentní a manifestní. Latentní (skrytá) forma se projevuje sklonem ke křečím, zatímco pro manifestní formu jsou typické křečové stavy a rozsáhlé tetanické záchvaty. Ačkoli jsou záchvaty velice nepříjemné a mohou trvat i hodiny, nejsou životu nebezpečné. Platí ale, že čím déle přetrvává nedostatek hořčíku v organismu, tím jsou projevy horší.
Tetanie postihuje mladé lidi obvykle ve věku 20–30 let, kdy je běžnější vystavení dennímu stresu a sportovní aktivity. Syndromy se častěji objevují u žen než u mužů, zvláště pokud mají horší adaptaci na zátěžové situace. Tetanii jako takovou není možné léčit, protože se fakticky nejedná o nemoc, ale pouze o reakci těla na akutní nedostatek hořčíku. Pokud jsou dlouhodobě hladiny minerálů a iontů v těle v pořádku, příznaky tetanie se již neobjeví.